הדיאטה מתחילה אחרי שיורדים במשקל

רוב האנשים שבאים כדי לעשות דיאטה (בין אם קבוצות הרזיה או ייעוץ אישי)עשו כבר אין ספור דיאטות שונות וגם משונות, החל משומרי משקל שהיא דיאטה סבירה ומאוזנת למדי וכלה בדיאטות מטורפות ומזיקות,  חוקנים, צומות, נטילת כמוסות הרזייה המכילות חומרים מפוקפקים ומזיקים, הנמכרות תחת הסוואה של מילת הקסם- “טבעי”.

 

המדהים והמפליא הוא שרוב האנשים די הצליחו לרדת במשקל בדיאטות אלה. למה זה מדהים ומפליא אותי? משום שכדי לעמוד בהן צריך הרבה כוחות נפשיים ופיזיים, הרבה משמעת עצמית וכוח רצון עז. אז איך קרה שאחרי כל הירידות במשקל הם עלו בחזרה ואף יותר מאשר הורידו?

 

יש לזה מספר סיבות:

1.       גופנו נוטה להשמין, זו תכונה גנטית החיונית להישרדות, כך שיותר טבעי לנו לצבור שומנים מאשר לפרק אותם. לכן הירידה במשקל היא בעצם נגד הטבע. השפע הנו תופעה חדשה יחסית בהיסטוריית האנושות, הוא פועלת על רקע של המבנה הגנטי העתיק, לכן אנו משמינים, מה שהורס את הבריאות ואת הצורה.

2.       במצבי רעה, קרי דיאטה, וכדי למזער את נזקיו, בלוטת התריס, האחראית בין היתר על חילוף החומרים, מאטה את קצב פעילותה וגורמת לעצירה  ב”שריפת” אנרגיה ובכך שומרת על מאגרי השומן. ברור מכך שברגע שמתחילים לאכול יותר, על רקע של האטת קצב חילוף החומרים, באה העלייה מהירה וגדולה. כך קורה שהאנשים השמנים ביותר הם אלה שעשו הכי הרבה דיאטות. לפעמים כדאי לוותר על דיאטה כדי להיות בעודף משקל קטן מאשר לעשות דיאטה אחרי דיאטה ולצבור עודף משקל ענק.

3.       כשיורדים במשקל מתפרקים גם השומן וגם את השריר.  כשעולים במשקל העלייה היא בעיקר בשומן.

4.       כשאנו אוכלים פחות מדי קלוריות או יותר מדי חלבון, רמת הסרוטונין במוח יורדת. לסרוטונין אפשר לקרוא “סם הרוגע” או “סם האושר”, משום שכשרמתו גבוהה אנו מרגישים מסופקים, שמחים, ערניים, ולא כמהים למתוק. כשרמתו נמוכה, אנו מצוברחים, ישנוניים, רעבים וכמהים למתוק. כילת פחמימות מעלה את רמת הסרוטונין, ואילו אכילת חלבונים מורידה אותה. לכן לא פלא שאנשים הבוחרים בדיאטת חלבונים ללא פחמימות שוברים את הדיאטה במוקדם או במאוחר.

5.       חומר אחר שהשפעתו התגלתה ממש בשנים האחרונות ושמו גרלין (ghrelin), מופרש בקיבה ושולח את אותותיו למוח. רמתו הגבוהה גורמת לרעב, כשרמתו יורדת מופיעה תחושת שובע. רמת הגרלין עולה משמעותית בדיאטות דלות קלוריות, ולא פלא שהרעב מתגבר.

6.       דיאטות קשות גורמות סבל רב, וויתור על האוכל הכי אהוב.

7.       אנו מוקפים במשפחה וחברים שממשיכים לאכול אוכל רגיל בחגים,באירועים, או סתם כך, ואלה שעושים דיאטה מתפתלים ברצון להצטרף לחווית האכילה של כולם, אך לא יכולים, הרי הם בדיאטה.

8.       הרבה דיאטות דורשות הכנת אוכל מיוחד, לעתים זה הופך מסובך מדי.

9.       באופן ברור, לרוב האנשים עצם המילה דיאטה קשור לסבל, הגבלות, קושי.

 

ככל שמתמידים בדיאטה קשה, הקושי לשמור על המשקל הולך וגובר. הרי אמרנו שהגוף שלנו מאוד רוצה להשמין, והמוח שלנו מאוד רוצה שנאכל. כמה סבל יכול האדם לשאת?

 

רוב האנשים מתייחסים לכך כמבצע, כמשהו שמתחיל אך גם נגמר….ואז הכל משתבש ועולים במשקל!!

 

בקיצור,חברים: הדיאטה מתחילה על אמת מהרגע שיורדים במשקל. לרזות זה לא מבצע חד-פעמי, זה תחילת תהליך בניית מודל חדש של התנהגות אכילה שמורכב מדיאטה, כלומר מה וכמה לאכול, ושינוים בהתנהגות ודרכים ליישם אותם. חיים של תזונה נכונה. רק כך אפשר להפוך  דיאטה לאורח חיים.

מודל חדש של התנהגות אכילה מאפשר לשמור על המשקל גם אחרי חודשיים וגם אחרי שנתיים!

 

דיאטת שמבוססת על פחמימות הוא זאת שיכולה להוציא סבל מעשיית דיאטה וכך להפוך אותה לאורך חיים. אחת הדיאטות הראשונות והמפורסמות ביותר לא רק בישראל אלא גם בחו”ל היא דיאטת הלחם של אולגה רז. היא לוקחת בחשבון את כל המגבלות האנושיות ויש בה את כל אותן התכונות המאפשרות להפוך אתה לאורך חיים:

·         היא נותנת לאנשים לאכול הרבה לחם – האוכל שאהוב על רובם ושנאסר בדיאטות אחרות

·         מאפשרת אוכל טעים, קל להכנה, זמין ומשביעה

·         נותנת אוכל מגוון, הרי בנוסף ללחם אוכלים בה ביצים, בשר רזה ודגים, ירקות ללא הגבלה, וגם פסטה, אורז, קטניות ועוד, בעצם כמעת הכל.

·         היא מעלה את רמת הסרוטונין וגורמת לשובע, רוגע ומצב רוח מרומם.

·         היא מאפשרת לאכול עם המשפחה ולא להתבודד.

·         היא מאפשרת לאכול גם במסעדות .

·         ולא פחות חשוב, דיאטת הלחם משפרת את הבריאות, מה שהוכח במחקרים מדעיים: מורידה את רמות הסוכר, הכולסטרול והשומנים בדם, מאזנת לחץ הדם, מורידה את עוצמת הנחירות, משפרת פעילות של מערכת העיכול ועוד.

 

בקיצור, היא מוציאה את הסבל מהדיאטה ומוסיפה בריאות!

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולהתחיל דיאטה, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו.

לפרטים נוספים מלא/י את פרטייך בטופס ללא כל התחייבות מצדך ואנו נחזור עם פרטים מדויקים יותר לגבי אופן הטיפול