דיאטה טבעונית

דיאטה טבעונית היא דיאטה שלא כוללת לחלוטין מזון מן החי, כלומר – בשרים למיניהם, ביצים, מוצרי חלב ואף דבש. עם זאת, היא יכולה להתאפיין בדפוסי צריכה שונים ומגוונים מאכילה של מזון צמחי מלא ועשיר, לאכילה של מזון מעובד ולא מזין ועד דפוסי אכילה ייחודיים כמו אכילת פירות בלבד, אכילת מזון נא ועוד.

הגורמים לבחירה בתזונה טבעונית הם סיבות אידיאולוגיות, בריאותיות, אקולוגיות או שילוב ביניהם.

אז רגע, מה אוכלים?

קבוצות המזון הטבעוניות כוללות:

  1. קטניות (עדשים, שעועית יבשה, אפונה יבשה, גרגרי חומוס, פול, תורמוס), סויה ומוצריה, סייטן – קבוצה זו עשירה בחלבונים ומהווה גם מקור לברזל, אבץ וסידן
  2. דגנים (לחם, אורז,פסטה, בורגול, קינואה, כוסמת, שבולת שועל וכדומה) וירקות עמילניים (תפו”א, בטטה, תירס) – קבוצה זו עשירה בפחמימות מורכבות ורצוי לבחור מתוכה יותר מזונות מלאים, עשירים בסיבים וכאלו בעלי מדד גליקמי נמוך כמו אורז בסמטי ופסטה מקמח דורום
  3. ירקות
  4. פירות
  5. אגוזים ושקדים לסוגיהם, זרעים ושאר שמנים למיניהם

דיאטה

האם צריך לקחת תוספים?

אם אכולים במודעות ובחוכמה, התוסף היחיד שחובה לקחת כטבעונים הוא תוסף ויטמין B12  שאין לו מקור אמין במזון מן הצומח. התוסף מגיע בד”כ בצורה של כדור מתחת ללשון, נוזל או ספרי. בניגוד לתוספי ברזל בד”כ אין לו כל תופעות לוואי. אם התזונה הטבעונית לא מותאמת בצורה נכונה, עלול להופיע צורך בתוספים אחרים מעבר לוויטמין B12. כדי לזהות מה חסר חשוב שדיאטנית קלינית תעשה אנמנזה תזונתית ותפנה לבדיקות דם. במידה ומתגלה מחסור כלשהו חשוב לקבל תוספי התזונה.

האם טבעונות בריאה?

מחקרים מצביעים על קשר בין תזונה טבעונית לסיכון מופחת למחלות כרוניות שונות כמו סכרת ומחלות לב. כדי להפיק את המיטב מהתזונה חשוב לעשות בחירות תזונתיות נכונות. כפי שציינתי, יש לא מעט ג’אנק פוד טבעוני – מחטיפים כמו ביסלי ובמבה ועד בורקסים וג’חנון. כדי לקבל את המיטב רצוי לבסס את התזונה יותר על מזונות לא מעובדים.

מה לגבי מחסורים? מאיפה מקבלים חלבון, ברזל, סידן, אומגה 3?

מתזונה מאוזנת ניתן לקבל את כל הרכיבים שצריך – כאמור פרט ל-B12.

חלבון – נמצא במוצרי סויה, קטניות וסייטן, באגוזים ושקדים ובכמויות קטנות יותר גם בדגנים

ברזל – נמצא בקטניות, טופו, דגנים מלאים, טחינה משומשום מלא, ירקות ירוקים, פירות יבשים

סידן – נמצא בטופו, תחליפי חלב מועשרים בסידן, טחינה משומשום מלא, ירקות ירוקים, שעועית לבנה, תאנים מיובשות ועוד

אומגה 3 צמחית – נמצאת באגוזי מלך, זרעי פשתן טחונים, זרעי צ’יה ושמן קנולה

החשוב ביותר – לקבל הדרכה לתזונה טבעונית נכונה ובריאה.

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות בטלפון: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו דרך האתר.