מחקרים מעניינים שהתפרסמו ביוני 2023

הינה אני מביאה לכם תוצאות של מספר מחקרים שהתפרסמו ביוני 2023.

מחקר 1 – מתן ויטמין D מוריד סיכון לפתח סוכרת לאנשים עם טרום סוכרת.

Annals of Internal Medicine

כאן ניתן לקרוא על ויטמין D והמערכת החיסונית

מחקר 2 -כבד שומני עם פיברוזיס נפוץ בחולי סוכרת סוג 2, במיוחד אלה הסובלים מהשמנה ביטנית, טריגליצרידים גבוהים, ורמה מוגברת של קריאטינין בדם. הסיכון עולה עם הרעה באיזון הסוכרת.

The Journal of Clinical Medicine

למה חשוב לדעת את זה?

משום שרופא המשפחה/סוכרת צריך לשלוח את המטופלים שלו לאולטרסאונד של הבטן, גם אם אנזימי הכבד שלהם תקינים ואין להם היסטוריה משפחתית של מחלת כבד.

מי שקורא את הפיסקה הזאת וסובל מסוכרת סוג 2 – תבקשו להפנות אתכם לבדיקת אולטרסאונד של הבטן כדי לבדוק מה מצב הכבד שלכם.

זה חשוב משום שגילוי בשלבים הראשונים מאפשר את התחלת הטיפול התזונתי המותאם אישית מוקדם יותר, וסיכוי גדול יותר להחזיר את הכבד למצב תקין.

כאן תוכלו לקרוא יותר על טיפול בכבד שומני.

מחקר 3 – במחקר שנעשה בסאול השתתפו מעל 8000 אנשים שהיו במעקב כ-7.4 שנים, ראו שגם בנשים וגם בגברים שתיית אלכוהול העלתה את הסיכון לסרטן בחלקיו השונים של מעי הגס.

The Journal of Clinical Oncology

לפי מחקרים אחרים, שתיית אלכוהול קשורה לעלייה בסיכון לתמותה כללית, ולסרטן השד.

מחקר 4 – האנשים שאומרים שכוס קפה בבוקר גורם לערנות ומוכנות ליום העבודה כנראה לא טועים. בדרך כלל מייחסים את התכונה של הקפה להעלות את הערנות לקפאין שנמצא בו. במחקר שבדק האם רק קפאין אחראי על תחושה זו השתתפו 47 נשים וגברים שרגילים לשתות קפה ביומיום, ושקיבלו כוס קפה בבוקר.  קבוצה אחרת של שותי הקפה קיבלה את אותה כמות של קפאין המעורבב במים חמים.  לפני שתיית המשקאות ואחריה עשו למשתתפים משתי הקבוצות בדיקת MRI.

בשתי הקבוצות נראה שינוי באזורי המוח הקשורים למעבר ממנוחה למצב של מוכנות לפעילות.  אבל באלה ששתו קפה נראה שינוי באזורים הקשורים לזיכרון, שליטה קוגניטיבית, ופעילות מכוונת‑מטרה, מה שלא קרה באלה ששתו מים עם קפאין.  במילים פשוטות, שותי קפה הפגינו רמה גבוהה יותר של מוכנות להתחיל את היום, והיו יותר קשובים ותגובתיים לגירוים חיצוניים.

כל זה אומר שיש סיבה אובייקטיבית למי שאומר שקפה בבוקר משפר לו ערנות, מוכנות לפעילות היומית, וגם אומר שלא רק הקפאין משפיע על כך.

החוקרים הציעו לעשות מחקר דומה עם קפה נטול קפאין.

Frontiers in Behavioral Neuroscience

שנים רבות קפה נחשב כאויב העם. מה לא אמרו עליו? מזיק ללב, מזיק לבריאות בכלל, מעלה לחץ דם וכו’. מתברר ממחקרים ב-10-15 השנים האחרונות שהוא מוריד את הסיכונים לסוכרת סוג 2, אלצהיימר, פרקינסון, מחלות כבד ועוד.  יש אנשים שאצלם קפה אכן מעלה את לחץ הדם, אבל יש כאלה שאצלם הוא אינו משפיע, ואף מוריד את לחץ הדם, כולל אצלי.  ברור שמי שקפה מפריע לו לישון לא צריך לשתות אותו בערב, ומי שקפה גורם לו לעלייה בדופק או ללחץ דם גבוה לא כדאי שישתה אותו כלל.  אבל לרבים קפה עושה רק טוב.

יש לכם שאלות? אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון  052-4266934  או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.