ויטמין D והמערכת החיסונית

דר’ אולגה רז, PhD, RD,  מומחית לתזונה, מרצה בכירה באוניברסיטת אריאל

 

ויטמין D יומי במינונים לא מאוד גבוהים חיוני תהליכים רבים בגוף. הידוע יותר הוא חיזוק העצמות אבל יש לו תפקידים רבים נוספים שנמצאים במחקר אינטנסיבי, כמו חיזוק השרירים, שיפור תפקוד המערכת החיסונית, הורדת מצב הדלקתי. ישנם מחקרים המראים הורדת הסיכון לזיהום וירליים במערכת הנשימה לילדים ולמבוגרים וגם למחלות וירליות אחרות. אין מחקרים הקושר וויטמין D ספציפית לקורונה, לכן לקיחת מנות גדולות של ויטמין D כנראה לא תמנע ולא תרפה את המחלה.

חשוב להבין שהשפעות החיובים הללו מתקיימות רק במקרה של חסר ויטמין D. עודף וויטמין D גורם להרעלה, מעלה סיכונים למחלות לב וכלי דם, כליות, גורם להתפרקות העצם, מעלה תמותה מכל הסיבות, בקיצות לא טוב. אז אל תלכו לפי הטרנד, תיקחו רק כמה שצריך.

כמה צריך?

הקצובה היומית המומלצת הינה 600-800 יחדות של וויטמין D ביום. הגבול הגבוה (upper limit) הוא 4000 יחידות. אסור לעלות מעבר מינון זה, וגם הוא גבוה מדי אם מדובר בנטילה יום יומית.

איך יודעים האם יש מספיק ויטמין D בגוף?

על ידי בדיקת דם. חסר בוויטמין D נקבע אם רמתו בדם נמוכה מ-75 ננומול לליטר, בקופת חולים הכללית, ומתחת ל-32 ננוגרם למיליליטר ביתר הקופות. בקיצו – צריך להיות מעל 75 בקופת חולים כללית ומעל 32 בשאר הקופות.

 

מאיפה אפשר לקבל וויטמין D?

מעט מהמזון:

ב-100 גר פורל   או סלמון                        כ-600 יחידות

בכוס חלב מועשר בויטמין D                     סביב 100 יחידות

ב-2 סרדינים משומרים בשמן                    כ-40

בביצה גדולה                                          כ-40 (ויטמין D נמצא רק בחלמון)

ב-100 טונה משומשת במים אחרי סינון      כ-40.

ישנם גם דגני בוקר המועשרים בוויטמין D.

זה הכל.

רוב ויטמין D נוצר בגוף בהשפעת קרני השמש. מאחר ולא מומלץ להיות בשמת ובטח אין מצב שאנחנו בשמת בישיבה ממושכת בבית, המקור הזה אפשר להוריד מחשבון.

אז מה עושים?

משלימים את החסר על יד תוספי התזונה. הוא נמצא בכמה צורות: בטיפות, בכמוסות ובכדורים. טיפות וכמוסות מכילות וויטמין D המומס בשמן, מה שמשפר את הספיגה. כדורים נספגים קצת פחות, כדאי לבלוע אותם עם ארוחה שיש בה שמן.

מינונים?

הרגילים ביותר בארץ 400 יחידות או 1000 יחידות בטיפה או בכמוסה. חשוב לבדוק כמה וויטמין D נמצא בתכשיר כדי לא לקחת יותר מידי, זוכרים? הרעלה.

1000-2000 יחידות מספיקות כדי למלא את הצרכים ולסיים את החסר. אם הבדיקות נהיו טובות – יש להקטין מינון. לא לאפשר לבדיקות דם לעלות יותר מדי. נטילת כמויות גדולות שלעתים מומלצת על ידי אנשים שונים, כמו 100,000 פעם בחודש, גם פחות אפקטיבית וגם עדיין לא ידוע איך משפעיות כמויות כה גדולות וויטמין D על בריאותנו. וויטמין D נחשב כיום בעל מבנה ופעילות הדומים להורמון.  ולא לשכול הרעלה! עודפים של וויטמין D ועלייה גבוהה מדי בבדיקות דם לא מומלצת ובמקרה כזה יש להקטין את המינונים.

 

 

 

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 036094147 או 0524266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.