14 כללים ליום יום שיעזרו לכם לרדת במשקל ולשמור עליו לטווח ארוך.

רוצים לרדת במקשל ולשמור עליו לאורך זמן?lose weight

דר’ אולגה רז, PhD, RD,  מומחית לתזונה, מרצה בכירה באוניברסיטת אריאל.

למען בריאות טובה בכלל וירידה במשקל ושמירה עליו לטווח ארוך בפרט, יש כמה כללי יסוד שחשוב לזכור אותם ולהכניס אותם לחיי היומיום.

שמירה על הכללים ברמה סבירה תורמת למשקל סביר לבריאות טובה, כולל ערכים תקינים יותר של סוכר, שומנים בדם, לחץ דם ועוד.  הפרת כללי התנהגות האכילה לעתים קרובות מדי עלולה לגרום לעליה במשקל וברמות הסוכר והשומנים בדם, יחד עם בעיות בריאות אחרות.

רשמתי כאן כמה כללים פשוטים שבהחלט, גם מניסיון אישי, עוזרים בשמירה על עצמנו ובשיפור בריאותנו.  מאחר ואני בעצמי שומרת על הכללים האלה רוב הזמן, אני חושבת שגם אחרים יכולים, זה ממש לא קשה אם מחליטים לשמור.

 1. לאכול כל 3-4 שעות, לא להגיע למצבי רעב.
 2. כדי לא לאכול יותר מדי בארוחות, וגם כדי לא לגרום לילדים לאכול יותר מדי, כדאי לשים בצלחת מראש את כל האוכל שנרצה לאכול, ולהסיר מהשולחן כל אוכל מעבר למה שיש בצלחות, חוץ מירקות.  אם מישהו רוצה תוספת – להציע לקום ולקחת לבד מהמקרר.
 3. אם בסיום הארוחה עדיין מרגישים תחושת רעב – תמתינו 20 דקות – ברוב המקרים הרעב נעלם, ואם לא, רק אז לקחת תוספת.
 4. לשתות לפני, בזמן, אחרי ובין הארוחות. זה בסדר גמור ועוזר לאכול פחות, מדובר כמובן בשתייה שאינה ממותקת בסוכר ולא במיצים, גם טבעיים, למרות תדמיתם הבריאותית.
 5. להימנע מלהכניס הביתה ומלאכול מזונות “קטנים” כמו חטיפים, פיצוחים, פופקורן, פירות יבשים, סוכריות וכדומה.  למרות שהם קטנים בגודל הם גדולים בקלוריות, בסוכר ובשומן, ובמיוחד משום שאוכלים כמויות מהם בלי להרגיש.
 6. לעשות קניות רק כשאתם שבעים, ורצוי לפי רשימת קניות מוכנה מראש, כדי לא לקנות דברים מיותרים ומשמינים.
 7. לא כדאי להכניס הביתה פיתויים שאתם לא עומדים בפניהם, לא משנה מה התירוץ, הילדים, האורחים, או סתם המשפט – איך יכול להיות שאין בבית עוגיות, עוגות, … השלימו את החסר.
 8. זה לא אומר שאסור לאכול מתוקים או את מה שמהווה פיתוי עבורכם, מדי פעם מותר, אבל רק לא בבית.
 9. אם אתם כבר קונים פיתויים הביתה, אז לפחות לא להתפתות למבצעים, כמו השני בחצי מחיר וכדומה. הרי במקום קופסה אחת שתגיע בסופו של דבר אליכם לבטן, יגיעו שתיים, באחריות.  אין בזה חיסכון אמיתי, הרי בסוף הטיפול אצל דיאטנים ורופאים יעלה יותר.
 10. בזמן הארוחות לעסוק רק באוכל, בלי הסחות דעת כמו קריאה, מחשב, טלוויזיה וכדומה.
 11. אם בזמן הצפייה בטלוויזיה תרצו לאכול, אין בעיה: תצאו למטבח, תכינו אוכל בצלחת, תאכלו אותו, ואז תחזרו לטלוויזיה.  לידכם תחזיקו רק משקאות ללא סוכר.
 12. אם בכל זאת תרצו “לנשנש” (לא אוהבת את המילה הזאת, הרי כל דבר שמכיל קלוריות הוא אוכל, המילה נשנוש כאילה מורידה מה”כבדות” ועושה את יותר קליל)  אז תכינו על ידכם מראש עגבניות שרי, ירקות גמדיים, כמו גזר, מלפפונים, פלפלים.  חוץ מזה קיימים היום בשוק פופקורן לייט, קרטיבים לייט של 10-18 קלוריות וכדומה.
 13. בכלל כדאי לאכול בצלחת ולראות את האוכל – תרגישו יותר שבעים.
 14. אחרון חביב – לא להגזים בפירות, למרות תדמיתם הבריאותית, יש בהם דברים מצוינים, שאת כולם ניתן לקבל מירקות, אבל גם הרבה סוכר פירות, שאינו עדיף על סוכר לבן.

כל מה שכתוב כאן מיועד לשמירה על הבריאות והמשקל בכל הגילאים.  במצבי מחלה ו/או עודף/חוסר משקל גדולים יחסית, יש לקבל ייעוץ דיאטטי מקצועי, כדי לבנות תוכנית תזונתית טיפולית מותאמת אישית.

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 036094147 או 0524266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.