מיתוסים נפוצים בתזונה.

מיתוסים נפוצים בתזונהמיץ פירות טבעי מועיל לבריאות?

למעשה, מיץ פירות עשוי בדרך כלל מיותר מפרי אחד, בדרך כלל מ-3-4 פירות. זה תורם לכמות של כ-6-10 כפיות סוכר בכוס. תחשבו, האם מישהו מכם יוסיף כמות כזאת של סוכר לקפה שלו? אבל במיץ, זה מה שאתם מקבלים. מעבר לזה, סוכר פירות – פרוקטוזה — נחשב כסוכר פוגעני אפילו יותר מסוכר לבן: הוא תורם לכבד שומני, מעלה את רמת הטריגליצרידים (שומנים) בדם, ותורם להשמנה, במיוחד השמנה ביטנית. בנוסף, בשתיית מיץ אנחנו מוותרים על סיבים תזונתיים, המהווים ערך משמעותי באכילת הפרי עצמו — הם נשארים מחוץ לכוס של המיץ המוכן.

תחליפי חלב — משקאות צמחיים — יותר בריאים מחלב?

לחלב ערך תזונתי גדול מאוד, הוא מכיל סידן, ריבופלבין, ויטמין B12, וכ-6-8 גרם חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה ביותר בכוס, תלוי בגודל הכוס. לעומת זאת, משקאות על בסיס צמחי, כמו שבולת שועל, שקדים, ואורז, מכילים בין 1-3 גרם חלבון לא מלא, בעל ערך תזונתי נמוך יחסית. לעתים הם מכילים גם סוכר. אמנם אנשים שסובלים מאי סבילות ללקטוז לא יכולים להשתמש בחלב רגיל, והם משתמשים בתחליף מחוסר ברירה, אבל יש ברירה: חלב נטול לקטוז — או דל לקטוז לרגישים פחות – שמכיל את כל הערכים התזונתיים הנ”ל. כך שמהבחינה הבריאותית, זה לא נכון שתחליפי חלב על בסיס צמחי בריאים יותר מחלב.

הדבר היחיד שקובע עלייה במשקל זה כמה קלוריות אנחנו אוכלים וכמה קלוריות אנחנו מוציאים?

למעשה, זה לא לגמרי נכון. אין ספק שלכמות הקלוריות באוכל יש חשיבות, אבל חשוב לא פחות איזה סוג של אוכל אנחנו אוכלים. מה שמשפיע על העלייה במשקל לאורך זמן הוא בעיקר תכולה גבוהה של סוכר ו/או שומן, בעיקר סוכר, ובמיוחד מזון אולטרה מעובד, כמו חטיפים, דגני בוקר, מאפים למיניהם, עוגות עוגיות, ופלים, שתייה הממותקת בסוכר, נקניקים ונקניקיות. רבים חושבים שמיצים טבעיים, דבש, סירופ מייפל, סילאן, פרוקטוזה, גלוקוזה, וסירופ תירס, אינם מזיקים כי הם “טבעיים”, כשלמעשה הם מזיקים לא פחות מסוכר לבן, שגם הוא “טבעי”, וחלקם אפילו מזיקים יותר. לכן, במקום לספור קלוריות, כדאי לעבור למזון בריא יותר, ולהפסיק לפחד מאוכל. כמו במקרים רבים אחרים האיכות חשובה יותר מכמות.

חייבים לאכול אוכל חם במהלך היום?

למעשה, זה לא חיוני, אלא נחמד. חשוב לאכול אוכל איכותי, גם אם לא בושל או הוכן בתנור או בגריל. נשים רבות שעובדות ומטפלות בילדים שלהם חושבות שחייבים לאכול ארוחה חמה, מה שגורם להן לקום מוקדם יותר בבוקר להכין ארוחה חמה כל יום לילדיהם, או לחזור משעות ארוכות של העבודה ולרוץ למטבח להכין ארוחה חמה. חבל, אפשר להסתפק בחביתה, סנדוויץ’ טוב העשוי מלחם מלא עם ממרח בריא כמו אבוקדו, טחינה, חומוס, גבינות, וכדומה, רצוי כמובן עם ירקות, מוצרי חלב, טונה משומרת, דברים בסגנון זה.

יש לכם שאלות? אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון  052-4266934  או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.