קורונה וסוכרת

סוכרת בגיל מבוגרקורונה וסוכרת

דר’ אולגה רז, PhD, RD,  מומחית לתזונה, מרצה בכירה באוניברסיטת אריאל

 

מי שמקשיב לחדשות שומע שוב ושוב שמקרי הסיבוכים ואף המוות מלווים ב“מחלות רקע”.

מה הם מחלות הרקע הללו?

בין היתר סוכרת, יתר לחץ דם וגם השמנה. מצבים אלה מחלישים את חוסנו של גופנו בפני המחלה. ומן הסתם מחלות אלה מצטברות עם הגיל.
סוכרת היא בין גורמי הסיכון להגיע לסיבוכים קשים לאחר ההדבקה בקורונה.

אספר לכם מה קראתי במאמר על מחקר שהתפרסם במרץ 2020 בכתב העת Diabetes/Metabolism Research and Reviews, המתייחס כולו לחקר הסוכרת.

המחקר נעשה בסין, שבה גם התחילה המגפה וגם יש בה מדענים טובים. הם בדקו 174 חולי קורונה לגבי הנתונים האפשריים, גם דמוגרפיים , גם פיזיים, וגם מהלך המחלה ואף עשו להם CT חזה. הם מצאו שחולי סוכרת שלא היו להם שום מחלות רקע אחרות (24 כאלה) נמצאו בסיכון גבוה יותר מכאלה שלא היו להם שום מחלות רקע (26 כאלה) לדלקת ראות קשה, לזיהום בלתי ניתן לשליטה ולקרישיות מוגברת. ממצאי המחקר מראים שסוכרת הינה גורם סיכון משמעותי ובלתי תלוי לחלות בקורונה בצורה קשה יותר.

למה סיפרתי לכם את כל זה, הרי מי שחולה בסוכרת הוא כבר חולה.

משום שעל ידי שינוי בתזונה ובאורח החיים, סוכרת ניתנת למניעה או לדחייה, ואם היא כבר התפרצה, אזי ניתן לפחות לאזן אותה ולהקטין את חומרתה. הקורנה באה ואולי תלך אבל סוכרת מחלישה את החולים בה בפני סוגים שונים של מחלות.

כל מי שבמשפחתו יש חולי סוכרת סוג 2, כל מי שעלה למשקל גבוה, כל מי שההשמנה שלו היא ביטנית (בחלק העליון של הבטן) – תתחילו לדאוג לתזונה שלכם ושל משפחתכם, הרי סוכרת סוג 2 עוברת בגנים. כדאי באופן נמרץ לשנות את תזונתכם כך תחסכו את התפתחות הסוכרת גם לכם וגם לילדיכם.

לתזונה יש השפעה אפי גנטית על ביטוי הגנים בכלל והגנים של סוכרת בפרט: תזונה בריאה משתיקה את ביטוי הגנים לסוכרת ועל ידי כך מונעת או דוחה את התפתחות המחלה. תזונה לקויה מעודדת את ביטוי הגנים לסוכרת וגורמת להתפתחות המחלה.

אני משוכנעת שכל מי שיש לו סוכרת או טרום סוכרת חייב לנצל את ההפסקה בפעילות הרגילה שלו, ואת הישיבה בבית, ללימוד של אכילה נכונה. זה הזמן, מה שנקרא חלון הזדמנויות – תנצלו אותו לא כדי לזלול, לעלות במשקל ולהחריף את הסוכרת, אלא כדי ללמוד לאכול נכון ולהיות יותר בריאים – אתם והילדים שלכם.
במקום לברוח מהמסגרת, תיצרו קשר עם הדיאטנית שלכם, בטלפון או בזום, ותתחילו לאכול נכון, מה שלא אומר שצריך לסבול — להיפך, אסור לסבול ולהיות רעבים, כי אז נשברים. לא צריך לפחות ממילה “דיאטה”, הרי התפריט מגוון, עשיר וטעים, וכולל לחם מלא, דגנים מלאים וקטניות, בשר רזים, עוף, הודו ודגים, ביצים, ירקות, מוצרי חלב, ועוד. פשוט צריך ללמוד לבחור נכון.

 

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 036094147 או 0524266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.