האם הקפה בריא או לא בריא?

מה טוב בקפה ומה לא?האם הקפה בריא או לא בריא

רק לפני כמה עשורים קפה היה נחשב כאויב העם. מה לא אמרו עליו? פוגע בלב, מעלה לחץ דם ועוד ועוד.

אך עם הזמן ועם המחקרים שנעשו איכותיים יותר, התחלנו להבין שקפה הוא דווקא משקה שיש לו סגולות בריאותיות. לדוגמה, הוא מקטין את הסיכון לסוכרת סוג 2, למחלות כבד, לפרקינסון, לאלצהיימר ועוד.

למעשה זה לא מפתיע, הרי מזונות צמחיים רבים מכילים חומרים מועילים כמו אנטי אוקסידנטים, ויטמינים וכדומה. מתברר שגרגרי קפה מכילים חומרים רבים, ביניהם פיטוכימיקלים שתורמים לבריאות טובה יותר, וגם עשרות, אם לא מאות, חומרים שונים, שמתכם זוהה רק חלק: בין היתר קפאין, תאוברומין, תאופילין (המשמש ליצירת תרופה), פנולים ואנטי אוקסידנטים.  

 

צמח הקפה הראשון נמצא בהרי תימן, ומשם כנראה התחיל הקפה להתפזר בעולם בסביבות שנת 1500. גידולים ראשונים באירופה התחילו בשנות ה-1600.

כמו כל חומר המכיל חומרים פעילים, קפה עלול לגרום לאנשים מסוימים — במיוחד אם שותים כמות גדולה — תופעות כמו דפיקות לב, קושי להירדם וחוסר מנוחה, ולהם לא כדאי לשתות קפה רגיל אלא אולי להחליף לנטול, או לצ’יקורי, שזה לא ממש קפה אלא צמח שהטעם שלו דומה לקפה, או להימנע משתיית קפה לפני השינה. יש כאלה שקפה גורם להם לעליה בריכוז, לאנרגטיות, ולעירנות, וגם כאלה שקפה גורם להם לעייפות ולרצון לישון.  לרוב האנשים קפה אינו מזיק, ורצוי לשתות אותו עם כמה שפחות סוכר, אם בכלל, כיוון שהסוכר עצמו עלול לגרום לנזקים בריאותיים.  אפשר בהחלט עם ממתיקים מלאכותיים ועם חלב. קפה יכול להיכלל בחישוב צריכת הנוזלים המומלצת ליום.

 

ברוב המחקרים הישוו בין שתיית כ-4 כוסות קפה לבין אי שתיית קפה כלל, והגיעו למסקנות על יעילות שתיית הקפה לבריאות. כך שאפשר להגיד ששתיית 4 כוסות קפה ביום איננה מזיקה.

ישנם אנשים שקפה לא מתאים להם.

 

ישנו גן הקשור לרגישות לקפאין, ואשר עובר שינוי בחלק מהאנשים ועושה אותם רגישים לקפה כך ששתיית קפה לא טובה להם. מאחר שאין אפשרות לבדוק את הגן אצל כולם, אז תקשיבו לגוף שלכם והוא כבר יגיד לכם האם כדאי לשתות קפה ובאיזה כמות להפסיק.

 

פולי קפה מתחילים מפולים ירוקים, שבמספר מחקרים מייחסים להם תכונות של הרזיה, אם כי זה עדיין לא ממש הוכח. עדיין חשוב לאכול נכון כדי לרדת במשקל. את הפולים הירוקים קולים בחום גבוה. מה שמשחרר את הארומה המיוחדת של הקפה. הקלייה יכולה להיות בדרגות שונות ולפי זה וכמובן לפי הפולים עצמם טעמו של הקפה יהיה שונה.  

 

צריכת הקפאין היומית המומלצת

צריכת הקפאין היומית המומלצת (בארה”ב) היא כ-400 מיליגרם.

בקישור זה תוכלו לראות את כמות הקפאין המוערכת במיליגרמים בכוס של 200 מ”ל (אלא אם כתוב אחרת) בסוגי קפה ובמשקאות אחרים.  יש לציין שהנתונים משתנים ממקור למקור, ותלויים מאוד בתהליכי עיבוד פולי הקפה, בסוג הקפה ובצורת הכנת המשקאות.

 

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 052-4266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.