כבד שומני

יותר ויותר אנשים מתעניינים בבעיה בריאותית שנקראת כבד שומני.

ישנם מטופלים רבים שבאים כדי שאטפל בתופעה זו, וישנם גם כאילה שבמשך הטיפול בבעיות בריאות שונות, אני מגלה שהם סובלים מכבד שומני.

מהו כבד שומני

כבד שומני הוא תופעה שכיחה מאוד, כ-35% מאוכלוסיית העולם מדווחים כסובלים ממנה.  לצערי, המספר האמיתי כנראה גבוה הרבה יותר, משום שרבים הסובלים מכבד שומני אינם מאובחנים. זו מחלה שקטה וערמומית בדומה לסוכרת ויתר לחץ דם, עד שהיא פורצת וגורמת לסבל רב.

למה כבד שומני מסוכן? 

אם כבד שומני לא מטופל תזונתית בזמן, הוא עלול להפוך לריקמה צלקתית, לשחמת כבד (Liver cirrhosis) – מחלה מאוד קשה שגורמת סבל רב, דורשת השתלה וגורמת לתמותה, ואף לסרטן הכבד בכ-7% מחולי שחמת.

אין תרופה לכבד שומני, הטיפול היחיד היעיל הוא שינוי בתזונה, ויש תוספי תזונה שיכולים לסייע לדיאטה. אם מאבחנים את הבעיה מוקדם, אפשר על ידי שינוי בתזונה לשפר את המצב ולהחזיר את הכבד לתיפקוד תקין יותר.

מה גורם לתופעת הכבד השמומני.

לכבד שומני גורמים רבים, ביניהם השמנה, במיוחד השמנה ביטנית (גם אצל אנשים רזים), סוכרת, שחלה פוליציסטית, רמה גבוהה של טריגליצרידים בדם, תזונה לקויה, הריון, ירידה מהירה במשקל, תרופות מסוימות, גורמים גנטיים ועוד.

איך מאבחנים?

עושים בדיקת דם שגרתית לאנזימי הכבד – GOT, GLT ו-GGT.  אם רמתם מוגברת, כנראה שמדובר בכבד שומני.  הבעיה היא שלפעמים האנזימים תקינים ובכל זאת יש כבד שומני. כדי לגלות זאת, אני שולחת מטופלים שיש לי חשש לגביהם לבדיקת אולטרסאונד של הכבד.

מה הכי הרסני לכבד מבחינת המזון?

  • כל המאכלים שמכילים סוכרים, לא משנה איזה – סוכר חום, לבן, סירופ מייפל, סילאן, אגבה, דבש, גלוקוזה, ובמיוחד פרוקטוזה וסירופ תירס – הרסניים ביותר לכבד.
  • עודף שומנים רווים (מן החי) ושומני טראנס
  • מזון אולטרה מעובד, כמו נקניקים, נקניקיות, ודגני בוקר וחטיפים, במיוחד מתוקים, שלמרות השיווק האגרסיבי שמציג אותם כאוכל בריא – הרבה בריאות אין שם.
  • ארוחות גדולות, דשנות, כמו בערבי שישי, בחגים ובאירועים למיניהם.

אחד מתוספי התזונה שבמחקרים רבים הראה השפעה חיובית על כבד שומני הוא הצמח גדילן מצוי.

טיפול בכבד שומני

עדיין אין תרופה לכבד שומני והדרך היחידה של טיפול בכבד שומני היא שינוי תזונתי ולעתים תוספי תזונה מסוימים.

טיפלתי ואני מטפלת באנשים רבים עם כבד שומני, וההצלחה של השינוי התזונתי מאוד גדולה – האנזימים חוזרים לתקינותם, ותוצאות ההדמיה משתפרות. הדיאטה קלה לביצוע,  טעימה ומביאה תוצאות.

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 0524266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.