דיאטה לנשים – מאמר ליום האישה

למה לנשים יותר קשה לרדת במשקל מאשר לגברים?

 

  1. מבנה הגוף הנשי שונה מהגברי, השומן מצטבר בעיקר באיזור הירכיים (השמנת אגס) לעומת השמנה ביטנית (תפוח) אצל גברים. השומן שנמצא בירכיים שימש בתקופות אבולוציוניות מוקדמות כמאגר אנרגיה לתקופות בהן היה קושי בהשגת האוכל – בהריון אגרו ,בהנקה השתמשו.  בימינו, בתקופת השפע, המאגר הזה רק גדל, ולא פשוט להוריד אותו, גם כשעושים דיאטה. כיום גם נשים מפתחות השמנה ביטנית, במיוחד כשמדובר בהשמנה חולנית, בעיות הורמונליות וכדומה.
  2. אחוז השומן אצל נשים גבוה יותר בממוצע בהשוואה לגברים. הבדל מגדרי זה מורגש כבר בילדות.
  3. חילוף החומרים אצל נשים איטי בממוצע מאשר אצל גברים.
  4. עם כל ההתקדמות והשוויון, עדיין נטל ההתעסקות באוכל ברוב המשפחות נופל על האישה – לקנות, להכין ולהגיש, גם למשפחה וגם לאורחים.  האישה נמצאת זמן לא מועט במטבח, בו בזמן שיתר בני המשפחה עוסקים בדברים אחרים. עצם ההימצאות בסביבת האוכל תורם באופן די טבעי לאכילה לא הכרחית: טעימות, בדיקות, ביסים פה ושם וכו’.
  5. נשים נוטות יותר להשתמש באוכל כפרס וכהבעת אהבה.
  6. נשים נוטות יותר לנחם את עצמן באוכל במצבים לא נעימים.

 

המושגים החברתיים עדיין קושרים בין אימא ורעיה טובה לבין היכולת להכין אוכל טעים ומפנק.  החינוך העקום במשך דורות גרם לכך שהאישה היא זאת ש”מפנקת” את המשפחה שלה ואת האורחים – הרבה סוגי מאכלים, ברובם משמינים, מאפים למיניהם, עוגות, עוגיות, ושאר קינוחים.

 

הרבה פעמים אני מדברת עם נשים שעובדות משרה מלאה ויותר, חוזרות הביתה ומתחילות לבשל אוכל טרי, לכל אחד מבני המשפחה את מה שהוא אוהב. בזמן הזה הבעל והילדים עוסקים כל אחד בעניינים שלו ואף אחד לא יעלה בדעתו לשאול האם האימא זקוקה לעזרה, והאם היא עייפה. בהרבה מקרים האימא עצמה מעדיפה להכין את האוכל במו ידיה מאשר להקל על עצמה במאכלים קנויים מוכנים או קלים להכנה.

 

ואם האימא כבר מבקשת לעזור במטבח או לערוך שולחן – ממי? מהבנות. הבנים ממשיכים לשחק במחשב.  בשיחה עם הילדים בטלפון השאלה הראשונה של האישה תהיה – אכלת? מה אכלת? הספקת לאכול?  גברים ממעטים לשאול שאלות כאלה.

 

גם עניין האירוח יוצא מכל פרופורציה – כמויות אוכל בלתי סבירות, רק שיגידו איזה מארחת טובה היא – גאווה.

 

האישה מרגילה את הקרובים למצב הזה, ולכולם זה נוח.  הכי מדהים זה שלרוב האישה עצמה לא רואה את המצב במלוא חומרתו.  לא פלא שחלק מהבנות ימשיכו את המסורת וילכו בדרך המקובלת, והבנים ידרשו מבנות זוגם גם להיות כמו האימא.

 

אין ספק שכיום נשים מעבירות את הרגלי עקרת הבית לבנות שלהן פחות מאשר בדורות הקודמים, אבל זה עדין נפוץ.

 

אם מישהי אוהבת לבשל וזה מסב לה אושר – נפלא, זה בהחלט שדה של יצירתיות.  עם זאת, מעניין שרוב השפים הם גברים. ההסבר שלי הוא שהם מבשלים כעיסוק שמפרנס אותם, בעוד שאצל הרבה נשים זו חובה ללא תמורה.

 

זהו, זה ליום האישה, מאחלת לנו להפסיק למדוד את ערכנו באוכל. אנו מדהימות. לכן כשאנחנו עייפות, אין סיבלה לא להגיד לבני המשפחה – תכינו לעצמם ארוחה או סנדוויצ’ים, אתם לא בתת-תזונה, אפשר להסתדר בלי ארוחה מבושלת ומורכבת.  נקום ונשתחרר, הערך שלנו הוא מעבר לבישולים ופינוקים, נפנק אל עצמנו – אבל לא באוכל.

 

 

אם גם אתם רוצים לשפר את בריאותכם, לרדת במשקל התקשרו לטלפון 036094147 או 0524266934 או צרו איתנו קשר עכשיו בטופס באתר.