דיאטה לילדים : 11 טיפים על השמנת ילדים

השמנת ילדים הפכה לבעיה שכיחה וקשה לפתרון. די מפחיד לדעת שכיום ילדים בני 10-12 כבר מפתחים סוכרת מסוג 2 (שבעבר הייתה נחלתם של מבוגרים בלבד), יתר לחץ דם, כולסטרול גבוה ועוד.
זאת בנוסף לבעיות לא פשוטות של דימוי עצמי נמוך, לעיתים קרובות דיכאון וחוסר רצון להיות עם הילדים מפחד מלעג ורדיפה, אותן הבעיות שיישארו עם הילדים השמנים לאורך החיים במידה זאת או אחרת.
קיימת אפילו הערכה, השמנה ילדים יחד עם המחלות המתפתחות כתוצאה ממנה עלולה לקצר את אורך החיים של הדור הזה של הילדים.
לאור הנתונים המדאיגים הללו החלטתי לעזור להורים שביניכם בסדרת עצות איך לעשות דיאטה.

טיפים לשמירה על הילדים:

הטיפ הראשון:
הורים, אתם קונים את האוכל הביתה ומהווים דוגמה לאיך צריך לאכול עבור ילדיכם – שנו את האוכל שאתם קונים הביתה ותהוו דוגמא לילדים – לא משנה אם הם או אתם שמנים או רזים! תזונה נכונה ובריאה חשובה לכולם.

טיפ 2 למניעת השמנת ילדים

אל תקנו שתייה ממותקת הביתה-חד וחלק לא טוב לאף אחד! משקאות ממותקים מהווים גורם חשוב של השמנה בכלל וילדים בפרט כאשר בכל כוס משקה ממותק יש כ-100 קלוריות, כולן מסוכר. המנעות מהם חוסכת גם בקלוריות ריקות וגם שומרת על השיניים.

טיפ 3 למניעת השמנת ילדים

לא לקנות ולא להכניס הביתה חטיפים כמו תפוצ’יפס, סוכריות , חטיפים, וופלים, עוגיות, עוגות, גלידות. אם הדברים הללו זמינים בבית – הם יאכלו אותם! זה לא פייר לצפות מהם לעמוד בפיתוי.
זה לא אומר שהם צריכים להמנע לחלוטין מדברי מתיקה וחטיפים אבל כשהם רוצים לאכול – לאכול מחוץ לבית. זה מקטין את הכמות והופך את האכילה של הדברים הללו לפחות יומיומית ופחות כמותית.

טיפ 4 למניעת השמנת ילדים

להקטין מנות
שימו בצלחת מראש פחות אוכל – גם לילדים וגם לכם – אם הם רוצים עוד תמיד ניתן להוסיף אבל ההרגל של אכילת מנות גדולות זה אחד הגורמים התורמים במיוחד להשמנה בימים אלו ואת זה יוצרים כבר בגילאים הצעירים.

טיפ 5 למניעת השמנת ילדים

אל תקנו אריזות משפחתיות
באוכל מתוק ומפתה כמו גלידות – לקנות אותם במנות – ארטיקים, ולא באריזות משפחתיות. ואם כבר התפתיתם למחיר זול יותר של אריזה משפחתית – תחלקו את הגלידה לכוסות קטנים ואל תרגילו את בני המשפחה, כולל הרזים שביניהם, לאכול ישיר מהאריזה.

טיפ 6 למניעת השמנת ילדים

אמרו כן למנה קטנה במסעדה אבל לא לארוחת ילדים
כשאוכלים במסעדה עדיף לקחת מנה קטנה או להתחלק במנה רגילה – אל תחשבו בראש של לקבל כמה שיותר אוכל במנה ונסו לחשוב “בקטן” והזהרו מארוחות ילדים שבד”כ מכילות את המזון המזיק ביותר – שניצלונים מוצפים בשמן, צ’יפס ומזרק שוקולד לקינוח.

טיפ 7 למניעת השמנת ילדים

ספקו מזון בריא
מלאו את המקרר והמזווה במזון בריא שגם ילדיכם אוהבים כמו ירקות, פירות, לחם מדגנים מלאים וכדומה. כך גם אם יאכלו יותר לפחות יאכלו בריא.

טיפ 8 למניעת השמנת ילדים

לא אוכלים מול הטלוויזיה
למדו את הילדים להקדיש זמן לארוחה – לא מול טלוויזיה או מחשב. כך נמנעים מאכילה בהיסח הדעת ולא אוכלים עודפי מזון ובעיקר מזון משמין וחטיפים.

טיפ 9 למניעת השמנת ילדים

אכלו ארוחה משפחתית
ארוחה משפחתית לפחות אחת ליום הינה חשובה לבריאות המשפחה וכן מהווה הזדמנות טובה עבורכם להוות דוגמא לאכילה בריאה עבור ילדיכם.

טיפ 10 למניעת השמנת ילדים

לא לדבר על המשקל
אל תדברו ליד הילדים על משקל, דיאטות, הרזיה, בגדים שלא עולים – לא לגביהם ולא לגביכם. אסור להפוך את המשקל ל-issue ולערב את הילדים בעניינים הללו זה לא בריא להם מבחינה רגשית ולא תורם לשמירה על המשקל.

טיפ 11 למניעת השמנת ילדים

הוו דוגמא
זה לא פשוט אך כה חשוב כי מכם הילדים לומדים:
רוצים שיאכלו ירקות? אכלו בעצמכם!
מאמינים בארוחת בוקר? אל תרוצו מהבית עם לגימת קפה!
חושבים שלא כדאי לאכול מתוק? אתם לא יכולים לומר להם לא ולנשנש עוגיות ועוגות! גם אם אתם רזים….
אתם הדוגמא הטובה ביותר עבורם.

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו דרך האתר

דיאטה לילדים.