שאלות ותשובות

ד”ר אולגה רז עונה לשאלות סביב הנושא דיאטה ותזונה נכונה

מהו הערך הקלורי של אלכוהול? קוקטיילים, יין, בירה, ושמפניה?

7 קלוריות לגרם אלכוהול נקי, פי 2 מסוכר (4 קלוריות לגרם). מנה 1 שווה ל-18 גר’ אתנול, כלומר כ-130 קלוריות, מה ששווה ל-350 מ”ל בירה, 150 מ”ל יין, 44 מ”ל משקה חריף (וודקה, ג’ין, קוניאק, וויסקי). לחלק מהמשקאות מוסיפים סוכר, מה שמעלה את ערכם הקלורי, כמו קוקטיילים, ליקרים. לחלק מיינות מוספים משקאות חריפים, כמו פורט או שרי.

האם יש הבדל בין יין מתוק ליין יבש?

כן, בהתאם לכמות האלכוהול וכמות הסוכר.

האם אלכוהול עלול לגרום להשמנה?

ללא ספק, משום שרוב האנשים ששותים מלווים את השתייה באוכל. בדרך כלל שתייה באירועים ובמסעדות מלווה בהרבה אוכל משמין, וגם במה שנקרא “נישנושים” כמו בוטנים, אגוזים, חטיפים וכדומה, אשר אנשים לא מייחסים להם חשיבות קלורית. וכמובן האלכוהול עצמו מספק לגף הרבה מאוד קלוריות. לעומת זאת, אלכוהוליסטים (כמחלה) אוכלים מעט מאוד, מחליפים אוכל באלכוהול, הם יכולים להיות מאוד רזים אבל סובלים ממחלות שונות כולל חסר בויטמינים ומינראלים וכבד שומני.

האם אלכוהול באמת מחמם את הגוף?

בדקות ראשונות אחרי השתייה יש הרחבת כלי דם, הסמקה ותחושת חום, ואילו לאחר מכן תופעה זו נפסקת. במדינות קרות, כמו רוסיה, רבים השיכורים שחם להם והם יוצאים לשלג להתקרר, וקופאים למוות.

האם שתיית בירה שחורה מגבירה חלב אם?

ממש לא, היא לא משקה אלכוהולי אלא משקה קל שמכיל הרבה סוכר ומאוד מעלה במשקל.

למי מתאימה דיאטת הלחם?

לכולם – למי שרוצה לרדת ולשמור על המשקל, למי שרוצה למנוע בעיות בריאות ולמי שרוצה לטפל בבעיות בריאות קיימות כמו סוכרת, מחלות לב וכלי דם, יתר לחץ דם , בעיות במערכת העיכול ועוד. תאמינו לו הדיאטה אפילו מתאימה לחולי צליאק – כמובן עם התאמה ייחודית עם תחליפי לחם נטולי גלוטן.

למי לא מתאימה דיאטת הלחם?

לסוג אחד של אנשים – אלו שאינם אוהבים מזונות פחמימתיים (לחם, פסטה, גריסים וכו’) אלא אוהבים במיוחד מזונות חלבוניים כמו בשר וגבינות. אגב, גם דיאטת הלחם מכילה בשרים, מוצרי חלב וביצים אך הלב של הדיאטה הוא במזונות עשירים בפחמימות מורכבות.

איך יתכן שאוכלים כל 3-4 שעות ומרזים?

האכילה כל 3-4 שעות מקדמת ירידה במשקל ולא להיפך. אכילה בצורה זו מסייעת במניעת רעב וכך מונעת מאיתנו להתנפל על כמויות גדולות של מזון (ובעיקר מזון עשיר בשומן, סוכר וקלוריות). כאשר עושים הפרשים גדולים מדי בין הארוחות הרעב גובר והיכולת לשלוט בכמות שאוכלים הולכת וקטנה. בנוסף אכילה בהתאם לכללי השיטה מקדמת ירידה במשקל על ידי איזון הורמונלי של רמות הסרוטונין והאינסולין – שני פקטורים חשובים לירידה מוצלחת במשקל. מה זה אומר? שזה לא רק חשוב מה אני אוכל וכמה אלא גם איך אני אוכל ובאיזו תדירות.

ירקות זה ארוחה? אם אני אוכל קערת מרק עשירה או סלט גדול אני צריך להוריד כריך?

ממש לא , ירקות דלים מאוד בקלוריות ובפני עצמם אינם מאוד משביעים ולכן הם אינם ארוחה אלא תוספת בלבד שניתן לאכול בחופשיות עם ובין הארוחות. כאשר אוכלים את הירקות עם האוכל הם מקנים שובע ממושך יותר. מרקים, סלטים, ירקות מוקפצים ואפויים אינם ארוחה אך שימו לב – אם מוסיפים להם תפוחי אדמה, קטניות (עדשים, אפונה וכו’), עוף, ביצים וכו’ הרי שקיבלנו ארוחה לכל דבר ועניין.

מה זה סרוטונין ואיך הוא משפיע על ירידה במשקל?

סרוטונין זה חומר שמצוי במוח שמקנה תחושה של רוגע ושובע, כשהוא נמוך הוא גורם לתחושה של דכדוך ומגביר חשק למתוקים. כאשר אוכלים פחמימות מורכבות כמו לחם מלא/קל, פסטה וקטניות רמות הסרוטונין עולות ונשמרות גבוהות יחסית וקבועות למשך 3-4 שעות ולכן אכילה של פחמימות מורכבות כל 3-4 שעות בהתאם לכללי “דיאטת הלחם” מסייעת בהפחתת החשק למתוק והקניית שובע ורוגע ממושכים – אלמנט חשוב בירידה ובשמירה על המשקל לאורך זמן.

איך יודעים שרמת הסרוטונין ירדה?

הסימנים לכך כוללים : ירידה במצב רוח, דכדוך, עייפות, אי שקט, חוסר ריכוז, שינויי לחץ דם וצורך עז למתוקים.

מה לגבי מתוק? איך הוא משפיע על סרוטנין?

מתוקים מקפיצים את רמות הסרוטונין אבל מפילים אותם במהירות ועושים חשק לעוד ועוד, תורמים להשמנה ולכן אינם מומלצים.

מה אם מרגישים ש”מתים” למתוק?

אין ברירה, יש לצאת מ”מעגל המתוק” והדרך לכך היא לאכול מזון עשיר בפחמימות מורכבות כמו לחם מלא, פסטה, גריסים וכדומה. תוך זמן קצר החשק למתוק יורד.

איפה אני יכול לקבל את שיטת דיאטת הלחם?

ניתן לקבל את השיטה במסגרת של יעוץ אישי או קבוצת הרזייה בשיטה מידי ד”ר אולגה רז או מידי דיאטניות קליניות שעברו את הכשרתה. ניתן להתאים את הדיאטה באופן אישי לצרכים הספציפיים של כל אחד ואחת.

תזונה לאחר ניתוח לקיצור קיבה:

מה קורה מבחינת התזונה לאחר ניתוח לקיצור קיבה?

מוגבלים בכמויות, במרקם – במעקב קיבה ושרוול – בעיקר בכמויות וטבעת גם במרקם וגם בכמויות. התקדמות הדרגתית המלווה על ידי דיאטנית מומחית, היא אינדיבידואלית, כל אחד מתקדם בקצב שלו – לאט יותר או מהר יותר במעקב תמוד של הדיאטנית. בדרך כלל מייד לאחר הניתוח מתחילה ירידה משמעותית במשק, אך לאחר כ-1/2 שנה עד שנה אנשים שלא שומרים מתחילים לעלות בחזרה ומגיעים למשקלים הקרובים לאלה שלפני הניתוח. רק מי שמתמיד – נשאר יותר רזה.
אנשים שעלו במשקל בגלל תאבה לממתקים – סביר יותר שיעלו במשקל משום שגלידה ושוקולד עוברים בכל ניתוח. אלה שסיבת ההשמנה היא גודל המנות יכולים להישאר במשקל מנוך משום שכל הניתוחים, במיוחד מעקב קיבה ושרוול, מקטינים משמעותית את היכולת לאכול מנות גדולות.
חשוב להבין שבניתוח לא מנתחים את המוח, אלה רק מערכת העיקול, לכן חשוב ללמוד לאכול מחדש כאשר הניתוח עוזר בשמיה בצורה פיזית.לכן חשוב הטיפול התזונתי ואולי פסיכולוגי, קבוצות תמיכה וכדומה, כל זה כדי לעזור למנותח ללמוד לאכול מחדש. בלי זה העלייה במשקל יותר אפשרית. עוד דבר, המנותח צריך להבין שסביר להניח שלא יוכל לאכול כל מה שהוא רוצה, כמו סטייקים, על האש וכדומה.

מה מומלץ לאכול בשבוע הראשון שאחריי הניתוח?

אחרי שרוול – אוכל נוזלי (מרק, ג’לי, חלב, שתייה), אחרי טבעת – גם דייסתי (להוסיף דייסות)

מה מומלץ לאכול בשבוע השני?

להמשיך נוזלים, להוסיף דייסות, לבן, גבינה, פירה

מתי אפשר לעבור למזון מוצק?

בהדרגה, בהתחלה רך (פירה, טחון), ואחרי זה מותר לאכול הכל במרקם שמתאים לכל אחד, בכמויות קטנות, הרי אם אוכלים יותר מדי, מהר מדי או חתיכות גדולות מדי – מקיאים מיידית וקשה. בכלל הקאות הנה תופעת לוואי קשה מאוד שלאחר הניתוח, בה מאבדים נוזלים ויכולים להגיע להתייבשות עד כדי אישפוז. בניתוח טבעת יש יוצת מגבלות, לא מצליחים את כל המזונות, יכולים להיתקע, במעקב קיבה ובשרוול מותר לאכול הכל בהתאם ליכולת של המטופל רק בכמות קטנה.

האם מומלץ להפריד בין שתייה ומזון?

כן, בכל הסוגי הניתוח, בגלל שהמקום בקיבה קטן הרבה יותר מהרגיל ואין מספיק מקום גם לנוזל וגם לאוכל.

כיוון שכמויות המזון שנכנסות לגוף מוגבלות, על מה כדאי להקפיד?

חלבון בעל ערך ביולוגי גבוה – ביצים, מוצרי חלב, בשר טחון, בהדרגה ירקות ופירות טחונים או מבושלים. חשובה תוספות ויטמינים/מינראלים משום שהקטנת כמות האוכל והקאות גורמים לחסר בהם במיוחד B12, חומצה פולית, ברזל, אשלגן אך גם האחרים.

האם יש מזונות בעיתיים שכדאי להימנע מהם?

אותם המזונות שיכולים לעבור בכלות בקיבה המוקטנת או דרך הטבעת: גלידות, שוקולדים, מילק שייקים וכדומה, ומצד שני – אגוזים, שקדים, גרעינים
כולל פירות עם גרעינים (גויאבה, רימון, סברס) היכולים לגרום לחסימות מעיים/

מהי כמות הקלוריות המומלצת ליום?

אינדיבידואלי.

מה החשיבות של קשר עם הדיאטנית לאחר ניתוח כזה?

חולים שנמצאים בקשר – יותר הצלחה בשמירה, אלה שלא – יותר עליה במשקל, בדרך כלל מצליחים בהתחלה אבל בלי הדרכה ותמיכה עולים בחזרה, יש יותר אישפוזים חוזרים בגלל הנזק שעשו לעצמם, מתחילים לאכול מגלידה שוקולד, מפתחים חסרים תזונתיים. דימוי עצמי – לפעמים עולה ולפעמים יורד בגלל העור שנופל – ניתוחים אסתטיים. אני אישית מטפלת בעשרות כאלה שעם השנים עלו במשקל.

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו.