דיאטות חלבונים מול דיאטות עשירות בפחמימות

בתקשורת שוב התחילו לדבר על דיאטות עשירות בחלבונים ושומנים, כיום זה פליאו, פעם היה אטקינס, ובטח יהיו עוד כאלו בעתיד. מדברים על כך שהן עוזרות בירידה במשקל ובשיפור הבריאות. הופעת דיאטות כאלה אינה מפתיעה משום שאוכל חלבוני ושומני טעים ואהוב על רבים, ואכן אם אדם אוכל את האוכל הזה, הוא בהכרח מפחית את כמות האוכל ויורד במשקל. האם זאת הדרך הטובה לשפר בריאות? לאו דווקא. אכילת שומנים מן החי בכמות עודפת מעלה את רמת השומנים בדם, זאת הפיזיולוגיה של הגוף שלנו. עודף חלבון עלול לפגוע בכליות ולעודד התפתחות של אוסטאופורוזיס. מצד שני ירידה במשקל מטיבה משפרת ערכים בדם, אז השאלה מה מנצח לטווח ארוך?

אני לוקחת בחשבון את הצדדים השונים של הפיזיולוגיה שלנו ואומרת ש:

1. חשוב לבחור מקורות טובים לחלבון ולשומן – עדיף אבוקדו, סלמון, שמן זית וקנולה, בשר רזה (שייטל, פילה, סינטה), חזה ושוקיים של עוף, הודו, דגים, טחינה וכדומה, ולא חמאה, בשר שמן, שומן כבש, קצפת וכו’.

2. יש לקחת בחשבון שאנשים שמנים בדרך כלל אוכלים הרבה , בלי חשבון, לא משנה מה, וזאת הסיבה לליקויים בריאותיים, גם אם ננטרל את מה אוכלים.

3. וחוץ מזה, מה לעשות, רבים האנשים שלא שורדים על דיאטות חלבונים ולא חשוב כמה שומן יהי בהן.

ומה לגבי דיאטות עשירות בפחמימות?

חשוב להבין – קבוצת הפחמימות איננה קבוצה אחידה ובדומה לשומנים חשוב איזה פחמימות אוכלים. אי לכך אני לא ממליצה לאכול סוכרים אבל כן לאכול פחמימות מורכבות בעלות מדד גליקמי נמוך, המלצה הניתנת כיום על ידי ארגוני בריאות בעולם. מדובר במוצרים מחיטה מלאה, דגנים, גריסים, קטניות, כל אלה שמצד אחד מעלים את רמת הסרוטונין ונותנים תחושה שובע, ומצד שני לא מעלים את רמות הסוכר והאינסולין בצורה דרסטית. פחמימות מורכבות אהובות על ידי רוב האוכלוסייה, במיוחד נשים, הן תורמות לתחושת שובע ואם אוכלים אותן כל 3-4 שעות, הן מונעות התנפלות על האוכל, אכילה מופרזת ועלייה במשקל.

2. פחמימות מורכבות מספקות וויטמינים, מינרלים וסיבים תזונתיים, ומונעות פירוק השריר שמתרחש בהעדרם.

3. הדיאטה העשירה בפחמימות מורכבות מורידה את כל הערכים החולניים ואת זה הוכח במחקרים רבים. אני עוזרת לאנשים רבים מאוד לשפר את בריאותם על ידי הדיאטה העשירה בפחמימות מורכבות (דיאטת הלחם).

במילים אחרות – למה לסבול כשאפשר לאכול, ליהנות ולרזות?

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר דרך האתר עכשיו.