איך לחזור לגזרה אחרי הלידה בצורה בריאה

במהלך תקופת ההיריון ולאחריה עובר גופך שינויים רבים ונלווים לו לא מעט קשיים – פיזים, נפשיים ורגשיים. ההתמקדות בתינוק לעיתים מסיתה את תשומת הלב מבריאות ומרווחת היולדת – שני דברים חשובים לא פחות. שני מפתחות חיוניים לכך הם תזונה נכונה ופעילות גופנית מותאמת.

מחדר הלידה לסקיני?

השאיפה של נשים רבות אחרי לידה היא להפטר מהמשקל העודף שהצטבר בתקופת ההיריון אך זו מטרה קשה לביצוע עקב שינויים הורמונליים, טיפול בתינוק סביב השעון שמשנה את כל סדר היום וההרגלים, עייפות רבה שלעיתים גם מפוצה באכילה, שינה מועטה בלילה ועוד.

לכן רצוי לא לצפות לירידה משמעותית במשקל הגוף (פרט למה שיורד עם הלידה) בחודשים הראשונים אבל כן להקפיד על תזונה נכונה שתעזור לך להתחז, להפיג עייפות, לשמור על הבריאות, למנוע עליה במשקל ולהכין את השטח לירידה במשקל.

שכחת את עצמך בחדר ההחתלה?

נשים רבות לאחר הלידה שוכחות מעצמן ומקדישות את כל כולן לילד החדש. הן לא יוצאות הרבה מהבית, מקפידות פחות על ההופעה החיצונית, לא מקפידות על אכילה מסודרת ובמקומה מסתפקות במזון מזדמן (ובד”כ משמין) כמו חטיפים ומאפים שהרבה פעמים מזדמנים עם האורחים שמגיעים לבקר.

3 עצות פרקטיות לתזונה נכונה לאחר הלידה

  1. אכלי כל 3 שעות משהו קטן

למה זה טוב? אכילה כל 3 שעות מפחיתה עייפות, משפרת עירנות ומונעת התנפלות על אוכל או מתוקים וכך מסייעת לירידה במשקל. וכן. כשהוא נרדם זה זמן מצוין לאכול וגם בלילה כשאת קמה לטפל בו במידה ואת מרגישה רעבה.

מה זה משהו קטן? להלן מספר דוגמאות לארוחות קטנות:

  • 1-2 פרוסות לחם עם מריחה של ממרח לא מתוק (גבינה עד 5%, חומוס, טחינה, ביצה/חביתה)

  • יוגורט עם 2-3 קרקרים/פריכיות אורז/3 כפות קוואקר

  • צלוחית של דגנים או קטניות מבושלות: אורז, פסטה, גריסים, קינואה, עדשים וכו’

  • ארוחה בשרית מבשר רזה כמו עוף/הודו ודגים עם ירקות בלבד

כמובן שבמהלך היום ירקות חופשי

  1. הקפידי על שתייה מרובה

שתייה מרובה חשובה במיוחד אם את מניקה אך לא רק ושתייה של לפחות 8 כוסות נוזלים ליום מסייעת להרזיה, לתחושה טובה, חיוניות ומניעת כאבי ראש ועייפות. מניקה? ניתן לשתות כמובן מים, חליטות פירות וצמחים ותה לא חזק.

  1. גם אם את מניקה אין סיבה שתמנעי ממזונות בריאים כמו כרוב וקטניות

המיתוס שמזון שאת אוכלת עלול לגרום להופעת גזים בתינוק אינו נכון ולכן אין סיבה להמנע מכרוב וקטניות במידה אם את אוהבת (לא חובה כמובן). גזים יהיו לו בכל מקרה בלי קשר למזון שלך.

 מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם מעוניינם לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר דרך האתר.