איך לאכול סביב צום כיפור

מה קורה בגוף במהלך הצום?

בזמן של צום קצר במציאות של אי הספקת מזון וחסר בגלוקוזה כדלק העיקרי שלנו, אנחנו מפרקים את מאגרי הגליקוגן בכבד ובשריר כדי להפיק מהם את הגלוקוזה, מה שגורם לדלדול השריר.

האם צום של יום אחד מרזה כמו שנוהגים לחשוב? 

צום של יום אחד לא מרזה, וגם אם יורדים מעט במשקל, בעיקר על חשבון השריר, מעלים מיידים כשמתחילים לאכול רגיל, והעלייה היא בשומן ולא בשריר. אם ניקח בחשבון שאחרי הצום בדרך כלל אוכלים יותר מהרגיל אז ברור שאין לצום השפעה מרזה.

מה ההבדל בין צום כיפור לצום יום רגיל שמישהו מחליט לעשות? 

אני אישית לא חושבת שצום ביום רגיל מביא תועלת, אם כי יהיו אנשים שלא יסכימו איתי. אני בעד לאכול כל יום פחות ובצורה נכונה ובריאה. לצום של יום כיפור מטרה אחרת, הוא מהווה ביטוי לאמונה ולמסורת. ההבדל העיקרי בין צומות שחלק מהאנשים עושים כהרגל לבין צום של יום כיפור הוא חוסר שתייה ביום כיפור. זאת הסיבה שכדי לא להתייבש חשוב לשהות במקום קריר ובצל, לא לעשות פעילות פיזית ופשוט לנוח ולחשוב.

מה כדאי לאכול לפני ואחרי הצום? 

  1. לפני הצום כדאי לאכול ארוחה רגילה, כמו אורז, פסטה, סוג של בשר לא שמן או דג, ירקות עם שמן זית או ארוחה חלבית. אנשים חושבים שאם יאכלו יותר יהיו שבעים יותר זמן. למעשה אין זה נכון. גם אחרי ארוחה גדולה נהיים רעבים בטווח של 4-5 שעות. לכן לא כדאי לזלול, ארוחה גדולה רק גורמת לעייפות. בנוסף,  לא כדאי לאכול ממתקים לפני הצום, יש סיכון שתוך שעה תהיו עייפים יותר ואף תרגישו חולשה וסחרחורת, וזאת משום שרמת הסוכר והאינסולין עולה משמעותית לאחר אכילת הממתקים וכעבוד כשעה הסוכר עלול לרדת בצורה דרסטית. זה לא קורה לכולם אבל לחלק אכן עלול לקרות. דבר נוסף שחשוב ביום לפני הצום זה לשתות 10-12 כוסות נוזלים, רצוי כמובן ללא תוספת סוכר.

אחרי הצום חשוב שלא להתנפל על האוכל, דבר ראשון לשתות כמה כוסות נוזלים, אפשר לאכול משהו קטן עד שארוחת הערב מוכנה, כמו 1-2 פרוסות לחם עם ממרח, 2-3 קרקרים או אפילו פרוסת עוגה. ואחרי שארוחת הערב מוכנה לאכול רגיל כמו בכל יום. כמובן לא לשכוח לשתות מספיק.

ואם גם אתם רוצים ללמוד להכין אוכל בריא, טעים ולא משמין עבורכם ועבור בני משפחותיכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר דרך האתר.