איך בוחרים מים לתינוק?

תינוק יונק לא צריך תוספות של שתייה אבל ניתן לתת לו מעט מים שעברו הרתחה בין הנקה להנקה – כל עוד התינוק מעלה במשקל בצורה מספקת. מגיל 4 חודשים והלאה כאשר מתחילים לחשוף את התינוק למזונות מוצקים ניתן לתת לו מעט מים לשתות בין הארוחות.
מה כדאי לתת לשתות?
רצוי שהתינוק ישתה מים ולא משקאות ממותקים מאחר וסביר שילד שטעם שתייה מתוקה יעדיף אותה על פני מים ולא ירצה לשתות מים בלבד.
כמה נוזלים צריך התינוק (כולל פורמולה)?
כמות הנוזלים שצריך תינוק עד גיל חצי שנה הינה 100-150 מ”ל לק”ג משקל גוף והחל מגיל חצי שנה 100 מ”ל לק”ג ל-10 ק”ג ראשונים ותוספת של 50 מ”ל לכל 10 ק”ג נוספים.
איזה מים מתאימים לתינוק?
כל סוג של מים שבוחרים חובה להרתיח את המים שנותנים לתינוק ולצנן אותם לפני שנותנים לו לשתות. יש היום מגוון אפשרויות הכוללות מים מינרלים, מים מסוננים ומטוהרים ועוד.
1. מי ברז – מצד אחד מהווים מקור טוב לסידן,מגנזיום ופלואוריד אך מצד שני הם עשויים להיות בעיתיים בגלל אחוז גבוה של חנקות או צנרת חלודה.
טיפ : אם בוחרים לתת מי ברז הקפידו על מסנן איכותי והחלפה שלו במועד.
2. מים מינרלים – אם בוחרים לתת מים מינרלים מבקבוקים יש לקרוא את התווית התזונתית ולברר את הדברים הבאים :
א. תכולת נתרן (סודיום) – רצוי לבחור מים עם אחוז נתרן נמוך בגלל שצריכת נתרן גבוהה עשויה לתרום לעלית לחץ דם.
ב. תכולת סידן (קלציום) – סידן חיוני לחילוף חומרים, בניית עצמות ושיניים ופעילות שרירים תקינה. תינוקות זקוקים ל210 מ”ג סידן לחצי שנה הראשונה ו-270 מ”ג לחצי שנה השנייה של החיים ומי שתייה הם מקור טוב וזמין להשלמת הצרכים.
ג. תכולת מגנזיום – מגנזיום הינו מינרל שחיוני לפעילות מערכת העצבים, בניית מסת גוף רזה (עצמות ושרירים) , הפקת אנרגיה, ספיגת סידן ועוד. מי שתייה הם האחד המקורות הזמינים למגנזיום עבור התינוק.
ד. תכולת חנקות – רצוי לבחור מים עם ריכוז חנקות נמוך , לא יותר מ-15 מ”ג לליטר מאחר וחנקות מעידות על זיהום אורגני ובריכוז גבוה עשויות לגרום לבעיות בריאות.

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם רוצים לדעת איך לשפר את בריאותכם וגם של תינוקכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו.