כמה לתת לתינוק לאכול?

בקרב אמהות רבות ישנו חשש שמא תינוקן אינו צורך מספיק מזון. ברור שאין כל עוררין על כך שהזנת התינוק חשובה מאוד לגדילה ולהתפתחות תקינה. אבל חשוב גם לדעת שלתינוקות ישנו בד”כ אינסטינקט טבעי שמאותת להם כמה מזון הם צריכים ולכן התינוק יודע בדיוק מתי הוא רעב או שבע, מתי לבכות ולבקש אוכל ומתי פשוט להפסיק לאכול.
הבעיה היא שההורים בד”כ מנסים לתת אוכל בכל הזדמנות אפשרית בין התינוק זקוק לזה או לא ומפרשים כל בכי שלו כבקשה לאוכל. דבר זה עשוי להוביל חלק מהילדים לאכול כבר בגילאים צעירים כמו 3-4 כמות מזון העולה על הדרישה הטבעית של גופם. מרוב האהבה לילד והרצון להעניק לו את המיטב, שיקול הדעת של ההורים לגבי כמה מזון יש לתת לתינוק עשוי להיות מוטעה. לכן חשוב להיות קשובים לצרכי התינוק ולאיתותים שלו ולתת לו להחליט מתי הוא רוצה להפסיק לאכול. כל זאת כמובן בתנאי שמדובר בתינוקות בריאים.
שימו לב- התינוק, בדומה לאדם הבוגר, אינו צריך לאכול כל הזמן. כשהוא שוכב לא בניחותא בעגלתו רגוע ושלו ולפתע אימו דוחפת לו לפה בקבוק כשהוא כלל לא ביקש זאת וזה קורה בכל הזדמנות בסופו של דבר התינוק הקטן יאבד את היכולת שלו להבדיל בין מצב של רעב למצב שובע. למה הורים עושים את זה? אין איזשהי תשובה אחת ויחידה, כנראה שזהו איזשהו אינסטינקט אימהי אשר מעודד האכלה תכופה. זה מראה לא נעים אך מאוד שכיח.
טיפ האכלה להורים : אם התינוק נינוח ולא בוכה – אל תתנו לא לאכול, אם הוא בוכה – בדקו אופציות אחרות שגורמות לכך כמו צמא וכאב בטן במיוחד אם אתם יודעים שהוא אכל לא מזמן. נסו קודם כל להרגיע אותו באמצעים אחרים כמו לשאת אותו בידיים, לחבק אותו, לנדנד אותו או לשחק איתו, קודם כל בדקו מה גורם לו לבכות ואל תמהרו לפתור את זה בהאכלה.
לעיתים ההתעסקות של ההורים סביב האוכל והנסיון הבלתי פוסק שלהם לנסות לשכנע את הילד לאכול עוד מובילים להפרעות האכלה בגילאים צעירים. ישנן מרפאות רב מקצועיות להפרעות אכילה בתינוקות רכים שבהם צוות רב מקצועי בודק את האינטראקציה בין ההורים והילד במהלך ההאכלה ושם רואים בהרבה מקרים שעצם הוצאת ההורים מחדר הטיפולים כבר גורמת לתינוקות לאכול רגיל.

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לשפר את בריאותכם והתזונה של תינוקכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו.