טיפול דיאטתי בהשמנת ילדים

כדי לטפל בהשמנת ילדים על ידי דיאטה, חובה לקבל שתוף פעולה של ההורים, עם כל ההתמודדויות לא פשוטות, אחרת שום דיאטה לא תעזור.

אתן כמה דוגמאות מהקליניקה שלי של הילדים שהגיעו עם הוריהם כדי לקבל דיאטה להרזיה.

 

  1. ילדה בת 10, שמשקלה 70 קילוגרם, הובאה אלי על-ידי הוריה, שניהם בעלי משקל עודף, כדי שאתן לה דיאטה שתעזור לה לרדת במשקל. הצעתי הייתה להפסיק לקנות הביתה במבה וופלים, האהובים עליה במיוחד, ולתת לה אותם בכמות מוסכמת רק בסופי שבוע, מחוץ לביית. ואכן הילדה התחילה לרדת במשקל במתינות והייתה מאושרת. ואז גילינו שהאבא קונה לילדה בסתר וופלים. למה הוא עשה זאת? כי הוא אהב אותה וחשב שהיא סובלת כי לא נותנים לה את הדבר שהיא הכי אוהבת בעולם.

 

  1. אמא שהביאה ילדה בעלת עודף משקל וכשאני מבקשת להקטין את כמות הממתקים בבית, האם טוענת שאי אפשר לעשות דבר כזה כי יש שני בנים רזים בבית ואין שום סיבה למנוע מהם את האוכל שהם אוהבים. נתתי לאם דוגמה: אם הבן שלה היה אלכוהוליסט, האם הייתה שמה בקבוק יין על השולחן? התשובה הייתה לא מוחלט, אך עדיין קשה לאנשים לעשות הקבלה בין התמכרות לאוכל לבין התמכרות אחרת. למעשה, אם אחד מבני המשפחה סובל מעודף משקל, הוא זקוק לעזרה של כל המשפחה, ללא הבדלה בין רזים ולא רזים.

 

  1. אמא שבעצמה זוללת שוקולדים, אך אוסרת על בנה, הסובל מעודף משקל, לאכול מהם.

 

אישה עם עודף משקל גדול מאוד, מספרת שכשהייתה בת 3, רופא המשפחה אמר לאמה שהילדה שמנמנה מדי. מרגע זה האם לא הרפתה מלעשות לבתה דיאטה – מנעה ממנה אוכל, לא קנתה ממתקים, בדקה וספרה את כל מה שהיא אכלה. כתוצאה, הילדה הייתה גונבת ומסתירה אוכל ואוכלת אותו בסתר, מאוחר יותר הייתה קונה אוכל ואוכלת בלי שמישהו יראה. אפילו בגיל מבוגר המשיכה להימנע מלאכול בפומבי, כאילו זה משהו אסור ואכלה רק בסטר. למזלה, היא מבינה שאמה פעלה מתוך אהבה מלווה בחוסר ידע, ואוהבת אותה מאוד. היא גם החליטה לא להתערב באוכל של 3 ילדיה, היא נמנעת מלדבר אתם על אוכל ולתת עצות. היא הבינה איך לא לעשות נזק לילדיה. כיום כשהיא באה אלי, עושה דיאטה ויורדת במשקל, היא פתוחה יותר לדבר על קשייה.