קפה מסרטן? לא ולא! משקאות ומאכלים חמים – זה סיפור אחר

בשבוע שעבר כל העיתונים כתבו על כך שקפה אינו מסרטן אלא מה שעלול לגרום לסרטן בוושט הוא החום הגבוה של המשקאות. שוב דוגמה לדרמה עיתונאית די מיותרת, שיותר גורמת לפניקה מאשר להמלצות מועילות. אש אקח לי את החלק של המלצות.
ראשית ידוע כבר מזמן ממחקרים רבים שקפה לא רק שלא מסרטן אלא שיש לפולי הקפה תכונות שמועילות לבריאות: מניעת סוכרת מסוג 2, מניעת מחלות כבד, פרקינסון ועוד. הקפה לא גורם לעלייה בלחץ הדם ברוב האנשים, רק בחלק. נכון שישנן אנשים שקפה עלול לעלות להם את הדופק וגם להקשות על הרדמות. אנשים כאלה אכן צריכים להקטין או להפסיק שתיית הקפה או להעבירו לשעות הבוקר.
לעמת זאת, החום של השתייה ושל האוכל מאוד משמעותי בהשפעתו על רקמות העדינות של הפה ובעיקר של הוושט. לדוגמה, אחת ההמלצות החשובות ביותר לגבי האנשים שסובלים מרפלוקס (צרבת) היא לא לאכול ולא לשתות חם מדי וקר מידי אלא להעדיף את האוכל ואת המשקאות בטמפרטורה הקרובה לטמפרטורת החדר.
יחד עם זאת, האנשים השותים והאוכלים מזון בטמפרטורות מעל 65 מעלות לא שכיחים במיוחד וכדאי שילמדו להמתין עד שהאוכל/השתייה מתקררים. אני יודעת שלאנשים ה”חמים” זה די קשה, שהאוכל והשתייה הלא חמים מאוד לא טעימים להם אבל כולנו יודעים שכל דבר הוא רק עניין של הרגל, ועם רצון ודאגה לבריאות – הכל אפשרי.
אז בואו ונשתה ונאכל גם אוכל בריא וגם בטמפרטורה מתאימה. מה לא נעשה בשביל הבריאות והיופי!

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 וצרו איתנו קשר דרך האתר