להניק או לא להניק, זאת השאלה

בימים האחרונים מדברים רבות על הכתבה על ההנקה, שהתפרסמה בעיתון “הארץ” ביום שני, על פי מסמך של World Health Organization (בקיצור WHO).
קראתי את הכתבה ודי הזדעזעתי מהאגרסיביות הקיצונית לגבי ההתייחסות לאישה כמישהי שאין לה שיקול דעת וזכות בחירה בנושא כה חשוב כמו האכלת ילדיה.
נכון שהנקה הנה הדרך הטבעית ביותר להאכיל תינוק, אבל זכותה של כל אם להחליט האם היא יכולה ורוצה להניק, או מעדיפה לבחור בפורמולה.
נכנסתי למסמך שלWHO , ואכן WHO ו-UNICEF (United Nations Children’s Emergency Fund) ממליצים בצורה מאוד קטגורית על הנקה בלעדית, עד גיל 6 חודשים, מהשעה הראשונה של חיי התינוק, על הנקה לפי דרישה, כלומר ברגע שתינוק רוצה לינוק לאפשר לו בכל שעה של היום/לילה, ועל אי שימוש בבקבוק ובמוצץ.
מסמך אחר, The International Code of Marketing of Breast-Milk Substitutes, מדבר על אמצעים להגנה על הנקה, על ידי הימנעות מפירסום לא הולם של פורמולות ובקבוקים, איסור לחלק דוגמיות לאנשי הבריאות ולאימהות, ואיסור להכניס התוויות בריאותיות וציורים על האריזות שעושים אידיאליזציה של השימוש בפורמולות. מותר לרשום רק הוראות שימוש ברורות והזהרות לגבי שימוש בפורמולה במקום ההנקה. ממש כמו בסיגריות.
במסמכים מדובר רבות על עידוד הנקה, על החינוך והלימוד של האימהות וכדומה. הנתונים למאמרים ולהמלצות נלקחו במקרים לא מעטים ממדינות העולם השלישי.
אני בעד בחירה חופשית בכלל ובנושא ההנקה בפרט, בטח ובטח במדינה שלנו, בה להאכלת הילדים מיחסים חשיבות רבה מאוד. הפחדת האימהות בכך שללא הנקה, הילדים שלהן יהיו יותר חולים, ופיתוח רגשות אשם בקרב האימהות שאינן מניקות, זו לדעתי תופעה מזעזעת. אפשר להבהיר ולהסביר אבל למה להפחיד? מיליוני ילדים בעבר ובהווה הוזנו בפורמולה, ובעבר אף בחלב פרה, ויצאו דווקא מאוד חכמים ואף גאונים.
בשנים האחרונות הושקעו מאמצים כבירים כדי לפתח פורמולות דומות ככל האפשר לחלב אם, כדי לספק לתינוקות את האוכל המתאים ביותר אחרי חלב אם, מה שנקרא the second best. פורמולות מאפשרות לאימהות להמשיך בחיים הרגילים, ללכת לעבודה, לצאת, לחזור לעצמן. 3 חודשי חופשת הלידה נגמרים בדיוק אחרי 3 חודשים, איך בדיוק האם תניק את התינוק לפי דרישה? מי ישלם לה משכורת על ההנקה לפי דרישה? WHO?
והכי מצחיק, אחרי 6 חודשים של הקפדת-היתר הזו, מתחילים לתת לילדים ממתקים, משקאות עם סוכר, ויותר מאוחר חטיפים וג’אנק פוד אחר, ואף WHO לא מגן על התזונה שלהם, ולא דורש לרשום על האריזות של הסוכריות, הוופלים, העוגיות והמיצים אזהרות שצריכתם גורמת לבעיות בריאות ומעודדת מחלות קשות.

ומה אתם אומרים?
ואם גם אתם רוצים ללמוד להכין אוכל בריא, לחיות בריא בכל תקופות החיים, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או תצרו איתנו קשר דרך האתר.