לחם במעגל החיים : לחם לבני נוער

לחם במעגל החיים – בני נוער.

כתבה שלישית בסדרה – דיאטה לבני נוער

בגיל ההתבגרות ישנם שינויים הורמונאליים ופיזיולוגיים שמעודדים את המתבגרים לאכול יותר. לחם מהווה מקור מצוין, זול, זמין ונוח לקלוריות שהם זקוקים להן. נערות מתבגרות שחוששות להשמין נמנעות פעמים רבות מלחם מתוך אמונה בסטיגמה שהוא משמין ומוצאות את עצמן אוכלות במקום עוגות ומאפים מתוקים, בורקסים ועוד שמן הסתם משמינים במידה רבה יותר.

האם לחם אכן משמין? חד משמעית – לא!

לחם מספק כ-80 קלוריות לפרוסת לחם רגיל או 2 פרוסות לחם קל – שווה ערך לגביע יוגורט של 150 גרם אבל הרבה יותר משביע ומספק. לחם מתאים גם לאכילה בבית הספר וגם לאכילה בבילויים. בהחלט עדיף לבחור בבית הקפה כריך טוב ולא אייס-קפה, מילקשייקים ועוגות שכולם עתירי סוכר וקלוריות.

בני נוער רבים נמנעים מארוחת בוקר וחבל – ארוחת בוקר היא ארוחה חשובה שמפסיקה את צום הלילה ומספקת אנרגיה להמשך יום הלימודים. להלן מספר המלצות :
1. ממהרים? הכינו כריך מהיר כמו לחם עם גבינה/קוטג’/טחינה/אבוקדו.
2. לא רוצים לאכול בבוקר? הכינו כריך ותאכלו אותו לפחות עד הפסקת ה-10.
3. יום לימודים ארוך? קחו איתכם מספר כריכים, אפשר שכריך אחד יכיל מנה בשרית כמו שניצל עוף ללא ציפוי.
4. מפחדים לאכול בבוקר כדי לא להשמין? להיפך! מחקרים מראים שאכילת ארוחת בוקר בריאה ומשביעה מקטינה סיכון להשמנה.
5. מעדיפים לדלג על ארוחות במהלך יום הלימודים? טעות – מה שקורה בסופו של דבר זה שבסוף היום בד”כ הולכים לקיוסק השכונתי וקונים ממתקים, מגיעים הביתה רעבים במיוחד ואוכלים ארוחות גדולות כדי להשקיט את הרעב וזה משמין.

 

מאת דר’ אולגה רז, PhD, תזונאית קלינית, מנחת קבוצות הרזיה, מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה במרכז הרפואי איכילוב.

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו איתנו קשר עכשיו.

דיאטה לנוער