השמנה בטנית – מה כל כך מסוכן בה ואיך אפשר לטפל?

לא כל הסובלים ממשקל עודף דומים. יש כאלה שהשומן מצטבר אצלם בירכיים, רגלים, ידיים, כתפיים, ויש כאלה שרוב השומן שומן נמצא בבטן העליונה, כרס. השמנה באזור הבטן, או השמנת תפוח בשפה עממים, מתאפיינת בכך שרוב השומן מצטבר בתוך חלל הבטן (שומן ויסצרלי) וסביב האיברים הפנימיים, כגון לב, מעיים, לבלב, וכמובן כבד (השומן האקטופי). זאת בניגוד לסוגים האחרים של ההשמנה, שם השומן מצטבר מתחת לעור, שומן תת עורי.

האם יש הבדל בין שני סוגי ההשמנה?

אכן כן. השמנה בטנית מסכנת את בריאותנו וגורמת לתחלואה מסוכרת, מחלות לב וכלי דם, סוגי סרטן (שחלות, שד, לבלב, ואחרים), יתר לחץ דם, הפרעות שינה (הפסקות נשימה ליליות) ואף חושבים שהיא אחת הסיבות לבעיות פוריות. אצל אנשים בעלי משקל תקין הופעת הכרס מנבאת את אותן בעיות הבריאות כמו אצל אנשים בעודף משקל בעלי כרס.

השמנה בטנית אופיינית יותר לגברים מאשר לנשים, אצלן היא שכיחה יותר בתקופה שאחרי הפסקת הוסת או בנשים צעירות בעלות בעיות הורמונאליות, כמו סוכרת, שחלה פוליציסטית וכדומה.

תזונה נכונה

מה מיוחד בשומן התוך בטני?

הוא מפריש חומרי דלקת הגורמים להתפתחות דלקת כרונית נמוכת עוצמה אשר היא זאת שמעודדת את כל המחלות שהזכרתי, כמו סוכרת, יתר לחץ דם, מחלות לב וכדומה. ירידה במשקל מצמצמת את מצבורי השומן התוך בטני, מה שמקטין את עוצמת התופעות ומונע את התפתחות המחלות.

במילים פשוטות, אפשר להגיד שיש השמנה בריאה, ויש השמנה חולנית. השמנה בריאה מתאפיינת בעודפי שומן תת עורי, היא יכולה להיות לא נעימה, לא נוחה, לא אסטטית, אך לפחות אינה גורמת למחלות, פרט ללחץ על הברכיים אם המשקל גבוה מאוד. השמנה בטנית הנה השמנה חולנית ומחייבת טיפול יותר אגרסיבי ומובנה.

איך בודקים את קיום של השמנה בטנית?

פשוט מודדים בסרט מדידה את היקף המותן במקום הכי צר בבטן, אם יש כזה, ואם מגלים שהיקף מותניים עולה על 88 ס”מ לאישה ועל 102 ס”מ לגבר, אפשר לקבוע שמדובר בהשמנה בטנית.

המאמצים הטיפוליים במקרים אלה מופנים יותר לכיוון הקטנת ההיקפים, הרבה יותר מאשר אפילו לירידה במשקל.

אני אישית מודדת את היקף המותנים של כל המטופלים שלי ומגדירה להם את המטרות להורדה בהיקפים אפילו יותר מאשר בירידה במשקל. איך אפשר להקטין את ההיקפים? דיאטת הלחם אותה פיתחתי, עושה את זה מצוין, משום שהיא מבוססת על פחמימות מורכבות בעלי מדד גליקמי נמוך מחד והארוחות בה קטנות ומחולקות על פני שעות הערות. זה גורם לירידה משמעותית בהיקפים ועל ידי כך להקטנת סיכון לחלות במחלות.

עקרונות דיאטת הלחם שיכולים לעזור בירידה בהיקף מותניים:

  1. לאכול כל 3-4 שעות גם אם לא רעבים
  2. בכל ארוחה לשלב פחמימה מורכבת, כגון פרוסת לחם מקמח מלא או 2 פרוסות לחם קל עם שכבה דקה של כל ממרח לא מתוק או 1 כוס אורז בסמטי/ כוסמת/ גריסים/ קינואה/ קטניות/ שיבולת שועל/ פסטה מקמח דורום – הכל לאחר בישול, בתוספת ירקות
  3. ירקות ללא הגבלה בכל צורה ומכל צבע
  4. פירות 1-2 ביום
  5. שמן זית או קנולה 1-2 כפות ביום
  6. בשר רזה/עוף/הודו/דגים, נקי מעור, שומן וציפוי ובלי רטבים שמנים, בתוספת ירקות בלבד לפחות 3 פעמים בשבוע
  7. ביצים 4-5 בשבוע
  8. שתייה 8-10 כוסות ביום, כולל מים, סודה, משקאות דייאט, תה וקפה ללא סוכר
  9. מותר להשתמש בממתיקים מלאכותיים

אם גם אתם רוצים לדעת וליישם איך לרדת במשקל ולשפר את בריאותכם, תפנו לדר’ אולגה רז ותרשמו לקבוצות או לייעוצים אישיים ותשנו לכם את החיים: 0524266934 או 036094147 או צרו קשר דרך האתר.